لینک های روزانه
  آمار بازدید
  بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۰٫۵۸۷ نفر
  بازدیدکنندگان امروز : ۰ نفر
  تعداد یادداشت ها : ۱۷
  بازدید از این یادداشت : ۱٫۷۴۳

  پر بازدیدترین یادداشت ها :

  معمولأ پس از انتشار فهرست های نسخه های خطی هر کتابخانه ای ، دیگر فهرست نویسان و کتابداران و کاربران آن فهرستها ، نظرهای اصلاحی خود را در کنارة فهرست ها نوشته و یا در برگه هایی ثبت کرده و گهگاه منتشر هم می کنند . تعدادی از این نظرات هم بخت انتشار می یابند که در قالب نقد و بررسی فهرست منتشر می گردند . خود فهرست نویسان نیز استدراکات خود را در حاشیة کتاب نوشته و اگر فهرست بخت چاپ دوم یافت در آن اعمال می شوند .

  از آنجا که فهرست نویسان ما به کار مشترک کمتر عادت دارند و نیز از نشان دادن کار خود پیش از انتشار به دیگر فهرست نویسان و آگاهان ابا دارند ، موارد احتمالی اصلاح نیز مجال بروز نمی یابند و تازه پس از انتشار نیز عده ای برای در امان ماندن از عکس العمل احتمالی نویسنده از گوشزد نمودن خطاها و انتشار آنها خودداری می کنند و شاید هم خوشحال می شوند که فهرست نویس متوجه خطاها و ضعفهای خود نشده و در فهرستهای آینده نیز آنها را بکار برند و در جهل مرکب بمانند . ناگفته نماند که هرچند همة فهرست نویسان و بلکه نویسندگان در مقدمة کتابهای خود می نویسند که از هرگونه انتقاد و پیشنهادی استقبال می کنند ، اما در عمل اینگونه نبوده و معمولأ ظرفیت انتقاد پذیری نویسندگان کم است و بویژه آنکه پذیرفتن اشتباههای بزرگ بسیار سخت تر ، و ابراز کننده از مکافات عمل غافل نیست .

  پیشنهاد می گردد برای نمونه فهرستی دیجیتالی تهیه گردد تا کاربران بتوانند نظر ها و استدراکات خود را با ذکر نام در آن بیاورند . این استدراکات و نظر کاربر می تواند در متن اعمال شود ( مانند دانشنامة ویکی پدیا ) یا در زیر نویس ( مانند نظر کاربر در وبلاگها ) .

  شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۸۵ ساعت ۲۳:۴۱
  نظرات  نمایش ایمیل به مخاطبین

  نمایش نظر در سایت