لینک های روزانه
  آمار بازدید
  بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۰٫۵۸۷ نفر
  بازدیدکنندگان امروز : ۰ نفر
  تعداد یادداشت ها : ۱۷
  بازدید از این یادداشت : ۳٫۸۷۹

  پر بازدیدترین یادداشت ها :

  صنعت کاغذ سازی از طریق مسلمانان وارد اروپا شد . بدنبال شکست اروپاییان در جنگهای صلیبی و پایان یافتن آن در شرق ، تبادل فرهنگی بین مسلمانان و مسیحیان آغاز گشت . در سدة هفتم هجری کاغذ سازی از طریق سیسیل وارد ایتالیا شد و شهر بندری فابریانو مرکز کاغذ سازی ایتالیا و اروپا شد . دو عامل فابریانو را رونق بخشید : بهره گیری از ژلاتین حیوانی برای براق کردن کاغذ و دیگر پرسهای قوی که کاغذ سازی دستی را متلاشی کرد . از دیگر خصوصیات کاغذ فابریانویی ، بهره گیری از واترمارک در داخل کاغذ بود . هنرمندان دورة رنسانس از کاغذ فابریانویی بهره می گرفتند ، برای نمونه نامه های میکل آنجلو همگی ساخت فابریانو بود .

  در سده های 17 و 18 میلادی کاغذ سازی فابریانو با رکودی سنگین مواجه شد . در سال 1782 ، پیترو میلیانی  Pietro Miliani کارخانة میلیانی را در فابریانو براه انداخت که به صنعت کاغذ سازی فابریانو رونقی تازه بخشید و آن را به روز های اوج رساند . خانوادة میلیانی توانست کارخانه های کوچک را در خود ادغام و در 6 ماه ژوئن 1906 " شرکت سهامی پیترو میلیانی " را بنا نهند .

  و اینک شرکت سهامی پیترو میلیانی به مناسبت یکصدمین سال تأسیس خود " کنفرانس روزهای کاغذ اروپایی " را در فابریانو برگزار می کند . علاوه بر موسسات محلی و ملی ایتالیایی ، انجمن بین المللی تاریخ کاغذ نیز از همکاران برگزاری این کنفرانس است . کنفرانس در روزهای جمعه و شنبه ۱۶ و ۱۷ژوئن/۲۶ و ۲۷ خرداد امسال برگزار و پژوهشگرانی از سراسر اروپا سخنرانی خواهند کرد .

  سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۸۵ ساعت ۱۳:۵۹
  نظرات  نمایش ایمیل به مخاطبین

  نمایش نظر در سایت